WTEO Derecelendirme Sistemi

Avcı Wing Tsun- Escrima sisteminde derecelendirme kuşak olarak değil “derece” olarak yapılmaktadır. Her iki sanatta da 12 (on iki) öğrenci derecesi bulunmaktadır. Öğrenci derecelerinden sonra 4 (dört) “Eğitmen” derecesi vardır. 5. Eğitmen derece “Usta” derece olarak kabul edilmektedir. 

Wing Tsun sisteminde daha yüksek derecelendirmeler olsa da Avcı Wing Tsun sisteminin kurucusu olan Sigung Salih AVCI, bu derecelendirme ve ünvanları kullanmaya başlamamıştır. O nedenle şu anda Avcı Wing Tsun – Escrima sisteminde en yüksek derece 5. Usta derece ile Sigung Salih AVCI’ dır. 
Öğrenci derecelerinde her derece programı ortalama 4 (dört) ayda tamamlanmaktadır. 4 aylık ortalama haftada en az 4-5 saat antrenman yapılması durumunda geçerlidir. Özel dersler bahsekonu süreyi kısaltabilirken, az veya düzensiz antrenman yapmak bahsekonu süreyi uzatabilir.  
Düşük derecelerde, her programın öğrenilmesi için 4 ay gibi bir süre yeterli olmakla beraber, dereceler yükseldikçe zamanda uzama meydana gelebilmektedir. Mesela, yeni başlayan bir öğrenciden sadece 1. programı öğrenmesi beklenirken, 2. dereceyi çalışan öğrenciden 2. programı öğrenirken 1. programı çok iyi uygulayabilmesi beklenmektedir. Bu durumda 5. derece çalışan bir öğrencinin ilk 4 programı mükemmel şekilde uygulaması gerekirken 5. programı öğrenmesi gerekmektedir. Eğer öğrencinin çalıştığı derecesi 12 ise ilk 11 programı mükemmel yapacak 12. programı da öğrenecek demektir. 
Avcı Wing Tsun- Escrima sisteminde derecelerin programları diğer WT organizasyonlarının programlarından farklılıklar arzettiği için öğrencilerimiz biraz daha bol çalışmak durumunda kalmakta ancak düşük derecelerde bile kendilerini derecelerine göre çok daha etkin koruyabilmektedirler.  
Her dört aylık periyotlarla derece imtihanlarına girilmekte olup, sözkonusu imtihanları başarı ile geçen öğrenciler bir üst programı çalışmaya hak kazanmaktadırlar. İmtihanlardaki başarı, öğrencilere verilen “Diploma” ve öğrenci “Paso” sunu Sifu’sunun imzalaması ile onaylanmaktadır. Bu nedenle imtihana girecek her öğrenci organizasyon üyeliğini belgeleyen “Pasolarını” yanında bulundurmak ve seminer öncesinde seminer organizasyonunu yapan yetkiliye teslim etmek durumundadır.
Her öğrenci derecesi ve eğitmen derecesi ayrı bir renkle veya elbisedeki farklılıklarla ifade edilmektedir ve bu hiyerarşi renklerden ayırdedilebilmektedir. Renk sistemi aşağıdaki tabloda ayrıntılı şekilde gösterilmektedir. 

ÖĞRENCİ KIYAFETLERİ

Derece

T-Shirt

Logo

Pantolon

1. Öğrenci Beyaz Beyaz Beyaz Logo
2. Öğrenci Beyaz Beyaz Beyaz Logo
3. Öğrenci Beyaz Beyaz Beyaz Logo
4. Öğrenci Beyaz Sarı Beyaz Logo
5. Öğrenci Gri Sarı Beyaz Logo
6. Öğrenci Gri Yeşil Beyaz Logo
7. Öğrenci Gri Yeşil Beyaz Logo
8. Öğrenci Gri Kahverengi Beyaz Logo
9. Öğrenci Haki Kahverengi Beyaz Logo
10. Öğrenci Haki Açık Kırmızı Beyaz Logo
11. Öğrenci Haki Açık Kırmızı Beyaz Logo
12. Öğrenci Haki Kırmızı Beyaz Logo


EĞİTMEN KIYAFETLERİ

Derece

T-Shirt

Logo

Pantolon

1. Eğitmen Siyah Kırmızı Altın Sarısı Logo, Sağ Diz Altında ince ters V şeklinde kırmızı çizgi
2. Eğitmen Siyah Kırmızı Altın Sarısı Logo, Sağ Diz Altında ince ters V şeklinde kırmızı çizgi
3. Eğitmen Siyah Kırmızı Altın Sarısı Logo, Sağ Diz Altında ince ters V şeklinde kırmızı çizgi
4. Eğitmen Siyah Kırmızı Altın Sarısı Logo, Sağ Diz Altında ince ters V şeklinde kırmızı çizgi
5. Eğitmen Kırmızı Siyah Altın Sarısı Logo, Sağ Diz Altında KALIN ters V şeklinde kırmızı çizgi


 

News