Avcı Escrima Nedir

Avcı Escrima, Filipin kökenli bir silahlı savunma sanatı olan Escrima (Kali, Arnis) sanatının Sigung AVCI’nın pratik ve gerçekler esasında geliştirerek kendi yorumunu kattığı silahlı bir savunma sanatıdır.

Avcı Escrima’da, sakatlanmaları en aza indirmek için temel eğitim silahı olarak ortalama 60 cm. boyunda ratan ağacından yapılan bir sopa kullanılmaktadır. Bununla birlikte, Avcı Escrima bireylere eline geçirecek olduğu her nesnenin savunma-saldırı maksatlı kullanılmasını ve kişiyi belirli bir kalıpa veya forma sokmadan her türlü silahı kolayca kullanabilecek olduğu prensipleri öğretmektedir.
 
Avcı Escrima sanatında silah denildiğinde ateşsiz silahlar kastedilmektedir ve silahlar iki ana gruba ayrılmaktadır. Bunlar ezici-kırıcı silahlar ve kesici-delici silahlardır. Ezici-kırıcı silahlar denildiğinde akla ilk başta gelenler beyzbol sopası, her türlü sopa veya metal çubuklar gelirken, kesici-delici silahlar denildiğinde ise bıçak, kasatura, kılıç, tornavida, şişe veya cam parçaları gibi nesneler akla gelmektedir.
 
Ancak, bazen birkredi kartı, bazen yangın tüpü veya anahtar, hiç ummadığınız zamanda gazete veya şemsiye ile el çantanız sizi koruma için en etkin silahını zolabilir.
 
Nasıl mı?
 
Size bunun nasıl mümkün olabildiğini öğretmek için okulumuzda sizleri bekliyoruz. 

News