Bir bayanın sahip olduğu artıları öne çıkaran ve destekleyen bir sanat!Bir savunma sporu yapmaya karar verdiğimde, kardeşim Wing Tsun'u tavsiye etti. Hatta bir ön fikir sahibi olmam için Ip Man filmini izletmişti:)  Ben de Wing Tsun yapmaya karar verdim. Derslere başlayınca da Wing Tsun'un bir spor değil bir dövüş sanatı olduğunu öğrendim. Ne farkeder ki dememek lazım, çok önemli farklar var. Hem bir sanat öğreniyorsunuz hem de sporunuzu yapmış oluyorsunuz. Avcı Wing Tsun bir bayanın sahip olduğu artıları öne çıkaran ve destekleyen bir dövüş sanatı şöyleki;  bayanların kasları değil ancak refleksleri kuvvetli ve bu nedenle daha hareketli ve hızlı olabiliyorlar. Wing Tsun güce değil de reflekse bağlı hareketlere dayandığı için bayanların kabiliyetlerine daha uygun bir sanat. Bu da sanatın temel hareketlerini ve prensiplerini öğrenirken avantaj oluyor ilk başlarda; gerisi istidat ve istikrar gerektiriyor sadece. Ben 3 aylık bir süre sonunda, birinci seviyeyi geçtim. İleride öğreneceğim ve yapabileceğim şeylerin heyecanıyla çalışmaya devam ediyorum.
 Wing Tsun'un başka boyutları da var; mesele fiziksel olarak savunmak ya da dövüşmek değil sadece. Bu sanata ilk başladığımda, günlük hayatta bedenimizi ne kadar atıl kullandığımızı anladım. İnsan, kendi bedeninde kullanmadığı, kasları, eklemleri farkediyor antreman yaparken. Dünyaya mal olmuş şairimiz Yunus Emre'ye Hocasının imtihanı olan "Nefes" gibi hayati bir fonksiyonumuzun bile derinliklerinin farkında değiliz. Yaşamımızın en önemli kaynağı Nefesi bile doğru al(a)mıyoruz. Wing Tsun temel hareketleri ile birlikte hem Nefes hem Meditasyon çalışması yapılabiliyor.
 Sifu Kenan Hocamın, bizlere sabırla gösterdiği ve sabırla tekrarlamamızı beklediği hareketler belli bir süre sonra vücuda oturmaya başlıyor. Böylelikle, öğrencide kavrama yeteneğini sürekli geliştirirerek yeniliklere açık hale geliyor. Savunma hareketlerinde tek bir yol yok, her zaman alternatifleriniz var, bu da Size seçme şansı veriyor. Aynı anda zekayı kullanmayı, alternatifler üzerinde düşünmeyi, seçebilmeyi ve hızlı karar verme yeteneğini, sorunlarla baş edebilme ve zihinsel odaklanmayı beraberinde getiriyor. 
 Tüm bunları yaşarken, kendi ruhsal,fiziksel ve zihinsel dünyanızda olumlu değişimler başlıyor. Grupla beraber çalışılması eğitimdeki her seviyeden kişilerle iletişim, onlarda gördüğünüz çalışmanın getirmiş oldukları ile birlikte ortaya psikolojik açıdan Size katkı sağlayan Grup Terapisi ile rehabilitasyon yapılıyor sanki. Derslerde yapılan her teknik, her hareket sıradan bir kas kontrolü değil, sizin ruhunuzla destekleniyor.
 Eminim ki her sanatın ve sporun altında farklı bir Ruh ve Felsefe var. Milyarlarca insanın ruhu birbirinden farklı. En güzeli deneyin ve Ruhunuzu besleyen spora veya sanata yönelin... Ancak Avcı Wing Tsun sadece filmlerde gösterilen insanüstü hareketlerden ibaret bir hayal ürünü veya kurgu değil, çok değerli Sigung Salih Avcı tarafından yeni tekniklerle geliştirilerek gerçekçi bir şekilde kurgulanmışütün dünyada binlerce insanın öğrendiği ve özellikle güvenlik birimlerinin sıklıkla kullandığı tekniklere temel olmuş bir sanat. 
Eğlenceli, Etkili, Pratik ve yaş sınırlaması yok, hayranlık uyandıran eğitim almış çocuklar var. 
 Bence bir psikolog tarafından incelense bu sanatın çok yönlü faydaları ortaya çıkacaktır. Sadece savunmayı öğrenmek için değil, ruhsal açıdan da bir çok kişi istifade edebilir diye düşünüyorum. İnsan olarak, hepimizin hayatında zor dönemler olmuştur ve olmaya devam edecektir. Spor yapmaya vakit bulamamaktan şikayet eder dururuz. Şu hayatta en değerli şey insandır ve önce kendimize verdiğimiz değerdir bizi başkalarına değer verdiren şey. Kendimize zaman ayıralım...
 Önce hocanın himmeti, sonra talebenin gayreti demişler.  Sifu Kenan Hocam, emeğiniz ve sabrınız için size, ayrıca değerli Hocamız Sigung Salih Avcı'ya ve bütün Avcı Wing Tsun ailesine çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız. Saygılarımla. 

Betül Aşar

News